Przynosząc zakupy do domu, prawie wszystko lokujemy w lodówce- groszek w puszce, szynki, jajka, warzywa i owoce. Rzadko kiedy zastanawiamy się, co tak naprawdę trzeba w niej umieścić, a jakie produkty nie wymagają warunków chłodniczych.
Nie dla każdego produktu niska temperatura panująca w naszych lodówkach jest korzystna. Oczywiście, wyroby mięsne powinny być w niej obligatoryjnie przetrzymywane- zwłaszcza unikajmy przechowywania wędlin plasterkowanych w woreczkach foliowych. Jajka również warto umieścić w lodówce, zwłaszcza w okresie lata.
Produkty w puszce, takie jak groszek, kukurydza, fasola itd. są konserwami. Dzięki obróbce cieplnej jako metodzie utrwalania żywności, nie wymagają one przechowywania w lodówce. Dlatego też w marketach ulokowane są na półkach w temperaturze otoczenia. Jednak po otwarciu puszki, gdy nie zużyjemy jej do końca, należy zawartość przełożyć do pojemnika np.szklanego i włożyć do lodówki.
Warzywa i owoce również wymagają zróżnicowanych warunków przechowywania. Niewiedza utrzymania prawidłowej temperatury może powodować choroby stresowe, na przykład objawy przebarwień objawiające się dopiero po jakimś czasie po wyjęciu z lodówki. Dlatego temperatura przechowywania warzyw i owoców powinna być dostosowana do gatunku, a nawet do odmiany.
Warzywa korzeniowe, takie jak seler, marchew czy buraki preferują temperaturę przechowywania od 0 do 2 stopni Celsjusza. Sałata masłowa jest mniej wytrzymała od sałaty kruchej, dlatego powinno przechowywać się ją w temperaturze bliskiej zeru około dwóch dni. Jeżeli chcemy zachować jędrność rzodkiewki, należy odciąć jej liście, dzięki temu prostemu zabiegowi można ją przetrzymywać kilka dni. Bardzo wytrzymałym warzywem jest kalafior. Po zapewnieniu niskiej temperatury wytrzymuje do kilku tygodni.
Warzywa takie, jak papryka, pomidory, ogórek, dynia czy oberżyna ze względu na warunki uprawy preferują wyższą temperaturę- odpowiednio dla papryki 10 stopni, pomidora- 8 stopni, dyni- do 10 stopni oraz oberżyny- do 12 stopni Celsjusza. Często w sprzedaży możemy kupić pomidory jeszcze nie w pełni dojrzałe. Dlatego warto pamiętać, że ich dojrzewanie odbywa się w temperaturze od 20 do 25 stopni. Nie warto więc przechowywać ich w lodówce.
Również w przypadku owoców temperatura jest bardzo istotnym czynnikiem utrzymującym trwałość i jakość. Większość z nich jest bardzo wrażliwa na transport i długie przechowywanie. Dla owoców południowych, takich jak banany czy mango, niska temperatura jest bardzo niekorzystna, dlatego minimalna temperatura dla nich wynosi około 13 stopni Celsjusza. Przechowywanie owoców pestkowych powinno odbywać się poniżej 7 stopni (dla wiśni do 2 stopni przez 5 dni).
Warto pamiętać, że owoce i warzywa przed zbiorem, jak i po nim, nadal ulegają procesom oddychania, dojrzewania czy przejrzewania. Podczas ich przechowywania zależy nam przede wszystkim na opóźnieniu szybkości tych procesów (np. opóźnieniu wzrostu cebuli). Jednak nie jesteśmy w stanie zatrzymać tych procesów całkowicie. Nadal, podczas dojrzewania, będzie zachodziła biosynteza związków zapachowych oraz smakowych czy rozpad barwników. Również produkcja etylenu zmienia się w czasie. Etylen jest to związek przede wszystkim odpowiedzialny za procesy dojrzewania owoców. Można wyróżnić owoce szybko wydzielające etylen takie, jak: jabłka, gruszki, mango, papaja czy pomidor oraz takie, w których procesy te są bardzo powolne, jak: cytrusy, wiśnie czy owoce jagodowe. W przypadku tej drugiej grupy, dojrzewanie ulega zahamowaniu bezpośrednio po zbiorze. Owoce te nazywamy owocami nieklimakterycznymi.
Dlatego czasami warto przechować razem jabłko i niedojrzałego banana razem :-)
Komentarze
Prześlij komentarz