Przyszłość przemysłu spożywczego? :)
Wraz z poszerzeniem ofert handlowych pomiędzy krajami z różnych części świata, rozwija się również ciekawość kulinarna na nowe, dotąd nieznane potrawy na talerzu i ich niepowtarzalny smak. Przykładem takim może być spożywanie owadów jako dodatków do kanapek, koktajli, przekąsek polanych czekoladą, szaszłyków, lizaków, a także jako dodatków do napojów alkoholowych.
Choć dla niektórych spożycie owadów może być wyczynem ekstremalnym, w państwach takich, jak Chiny, Tajlandia, Australia czy Meksyk, jest to na porządku dziennym. Jednak nadal produkcja owadów w skali światowej jest przedsięwzięciem niszowym. Dlaczego coraz więcej zwraca się uwagę na produkty z owadów?
Przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość białka, dzięki czemu mogą być alternatywą dla innych, tradycyjnych produktów będących jego źródłem. W porównaniu do chudego mięsa wołowego, gąsienice (Usata terpsichore) zawierają więcej białka oraz ponad dziesięciokrotnie więcej żelaza. Kaloryczność owadów jest bardzo zróżnicowana- możemy spotkać owady o kaloryczności mniejszej niż 100kcal aż po 1272kcal/100g, jak w przypadku australijskich mrówek Oecophylla smaragdina.
Oprócz białka, witamin i mikroelementów, zwraca się uwagę także na korzystną zawartość kwasów tłuszczowych, w tym kwasów z rodziny omega-3 oraz omega-6, których zapotrzebowanie dla ludzkiego organizmu jest szczególnie ważne. Owady zawierają również błonnik. Przykładem może być larwa muchy domowej, która zawiera nawet do 18% włókna.
Produkcja owadów jest nie tylko korzystna ze względu na wartość odżywczą. Ma wpływ na środowisko. Obserwuje się zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, a także amoniaku (porównując produkcję owadów z hodowlą trzody chlewnej). Hodowla ta nie wymaga zwiększonych nakładów gruntów, charakteryzuje się niskim kapitałem inwestycyjnym, a także dużą wydajnością.
Produkcja owadów na dzień dzisiejszy nie ogranicza się tylko do bezpośredniej konsumpcji na talerzu. Owady są wykorzystywane do otrzymywania barwników, np. koszenila o numerze E120 wykorzystywana w przemyśle spożywczym, mleczko pszczele, wosk, itd. Jest to gałąź przemysłu, której rozwój jest i będzie znaczący w przyszłości. Już teraz można śledzić firmy na terenach Europy, które zainteresowały się produkcją owadów, nie tylko do celów paszowych.
Komentarze
Prześlij komentarz