Przejdź do głównej zawartości

WODA- istotny składnik żywności

Wystarczy jeden spacer pomiędzy półkami marketu, aby znaleźć produkty o różniej zawartości wody- owoce i warzywa, ciastka, przetwory mleczne, chrupki, kabanosy, itp. 

Jaki wpływ ma woda w żywności? 
Czy jest ona niezbędna? 


W dużym uogólnieniu woda jest środowiskiem, w którym zachodzą różne przemiany fizyczne, chemiczne oraz biochemiczne. Jest niezbędna do wzrostu mikroorganizmów, kształtuje szereg istotnych cech produktu, takich jak: trwałość, okres przydatności, teksturę czy barwę. Stanowi rozpuszczalnik dla mikroelementów, soli, niektórych witamin, barwników, gazów, wpływa na szybkość reakcji chemicznych. Wszystkie jej funkcje wynikają z jej budowy oraz właściwości fizykochemicznych. 

Zrozumienie roli wody w żywności pomaga w projektowaniu nowych produktów spożywczych. Im jest jej więcej, tym produkt łatwiej ulega zepsuciu, jednak zyskuje większą soczystość oraz miękkość. Produkt o niskiej zawartości wody jest chrupki, twardy, ale jego przydatność do spożycia ulega wydłużeniu. 

Dlaczego tak się dzieje?
Woda w żywności składa się z wielu "warstw" (rodzajów), tak jak cebula. Warstwy zewnętrzne są najmniej związane i najłatwiej można się ich pozbyć. Im bliżej "centrum" tym cząsteczki wody są związane z substancjami rozpuszczonymi poprzez wytwarzane pomiędzy nimi wiązania chemiczne stabilizujące strukturę przestrzenną. Dlatego łatwiej usunąć wodę na powierzchni niż wodę w głębokich partiach produktu. 
W technologii żywności podstawowym pojęciem, z jakim można się spotkać jest tzw. aktywność wody (Aw). Jest to parametr, dzięki któremu precyzyjniej można określić trwałość żywności. Aktywność wody jest miarą zawartości wody wolnej, która określa intensywność, z jaką cząsteczki wody reagują z innymi składnikami żywności. Łatwiej jest rozpatrywać zagadnienie wody wolnej niż całkowitej (czyli wolnej i związanej- "wszystkie warstwy cebuli"), która bezpośrednio wpływa na trwałość, szybkość reakcji oraz rozwój mikroflory. Wartość Aw mieści się w granicy od 0 (dla produktów o niewielkiej zawartości wody) do 1 (dla czystej wody).
Aktywność wody uzależnia rozwój mikroflory. Większość grup drobnoustrojów wymaga innej zawartości wody dla optymalnego wzrostu i rozmnażania- największą Aw wymagają bakterie, następnie drożdże, a na końcu pleśnie. Łatwo to zaobserwować, np. gdy zostawimy słoik z dżemem, po kilku dniach wyrosną pleśnie. Ryba w sosie może zepsuć się szybciej nie powodując żadnych zmian w wyglądzie. Tam możliwy jest rozwój bakterii, dlatego produkty takie są bardzo często poddawane wysokiej obróbce termicznej, np. sterylizacji.
Szybkość reakcji biochemicznych również zależy od Aw (np. utlenianie tłuszczów, aktywność enzymatyczna).
Jednak nikt z nas konsumentów, nie zastanawia się, jaką aktywność wody będzie miał chleb, groszek w puszcze czy szynka. Kierujemy się wyglądem ogólnym produktu- oprócz atrakcyjności opakowania, interesuje nas kolor, smak, zapach, soczystość (czy wręcz przeciwnie- chrupkość w przypadku płatków śniadaniowych czy krakersów).  Kupując produkt chcielibyśmy mieć go świeżego, z jak najdłuższą datą przydatności do spożycia, aby zachował wszystkie swoje walory smakowo- zapachowe, taniego a jednocześnie dobrej jakości. 
Warto zastanowić się, jak jest to możliwe? No cóż. W tym przypadku technolog zacznie się zastanawiać, jak zaprojektować towar spełniający oczekiwania klienta? Jak obniżyć zawartość wody wpływającą na szybkość procesów biochemicznych i mikrobiologicznych?

Na pomoc przychodzą nam dodatki do żywności. Czy są one tak straszne, że warto się ich bać? Czy może warto być świadomym konsumentem? 






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Karmel E150

Krówki, karmelki, cukierki mleczne, cista, kremy, a także napoje alkoholowe, bezalkoholowe, pieczywo czy musztarda - do wszystkich tych produktów dodaje się karmel. Jak on powstaje i jak to się dzieje, że karmel można dodać do produktów słonych, jak i słodkich? Karmel jest produktem (mieszaniną związków) rozkładu cukru (węglowodanów) w wysokiej temperaturze (od 180 do 210 stopni Celsjusza) bez udziału enzymów. Podczas przemian cukru, oprócz związków barwiących, powstają związki odpowiedzialne za charakterystyczny zapach, np. palonej kawy, piwa czy orzeszków ziemnych oraz świeżej skórki pieczywa.  Tempo przemian karmelizacji zależy od rodzaju cukru- najłatwiej poddaje się reakcjom karmelizacji fruktoza, cukier prosty znajdujący się w owocach, miodzie, syropie fruktozowym.  Na skalę przemysłową karmel otrzymuje się w kontrolowanych warunkach temperatury i ciśnienia przy wykorzystaniu soli amonowych bądź siarczyn (w środowisku zasadowym bądź kwaśnym). Rezultatem jest o...

Kakao podstawą cukiernictwa

I jak tu nie kochać czekolady? :) Kakao jest podstawą do jej produkcji, ale również do mas czkoladopodobnych, polew kakaowych, cukierków, pralin, itp. Jest szeroko wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Skąd pochodzi kakao i jakie są etapy jego produkcji? Drzewo kakaowca wymaga szczególnych warunków klimatycznych- dlatego możemy je spotkać w tropikach, gdzie temperatura sięga aż do 30-32 st.Celsjusza, występuje odpowiednia wilgotność powietrza, nasłonecznienie oraz zacienienie wśród innych koron drzew. Takie warunki dla wzrostu drzewa kakaowca występują jedynie w centralnej Ameryce, Afryce, a także Azji. Wśród największych producentów kakao możemy wymienić takie państwa, jak: Wybrzeże Kości Słoniowej, Dominikana, Peru, Meksyk, Ekwador, Brazylia, Kamerun, Ghana i in. Produkcja kakao rozpoczyna się od ręcznych zbiorów owoców. Owoce usypane w kopce i przykryte, fermentują zazwyczaj 4-5 dni, po czym wydobywa się z nich ziarna. Ziarna te są czyszczone oraz sortowane, aby wyeli...

Paprykowe szaleństwo

Papryka znana jest na całym świecie i chętnie wykorzystywana w kuchni. Wzbogaca ona potrawy nie tylko w niepowtarzalny smak, ale i kolor- od czerwonego, zielnego, fioletowego, żółtego. Niedawno na targach Fruit Logistica  odmiana "Enjoya" otrzymała trzecie miejsce w kategorii Innowacje. Co jest w niej takiego szczególnego? Przede wszystkim jest to nowa słodka odmiana dwukolorowa, większa od popularnej słodkiej odmiany "Bella", a także charakteryzuje się wyższą zawartością witaminy C w porównaniu do pomarańczy. Czym jeszcze różnią się między sobą papryki? Oprócz kształtu, obecności barwników, grubości skórki, różnią się smakiem, a także warunkami uprawy. W zależności od stopnia ostrości papryki, wymaga ona zróżnicowanej temperatury- zaliczane do bardzo ostrych potrzebują do kiełkowania nawet 32 stopni Celsjusza.  Już w XIX wieku naukowcy interesowali się zagadnieniem stopnia ostrości i próbowali uporządkować papryki od najbardziej łagodnych, słodkich papryk...