Kobieta, która stoi przed wyzwaniem swojego pierwszego domowego wypieku może czuć się zdezorientowania szerokim wyborem różnego rodzaju mąki na sklepowej półce. Co ma wybrać? No właśnie- to zależy od naszej początkującej kucharki :-)
W przemyśle młynarskim wykorzystuje się przede wszystkim ziarno pszenicy oraz żyta. Dzięki przemiałowi tych ziaren otrzymujemy mąkę chlebową. Mąka jest podstawowym surowcem w piekarnictwie, również w przemyśle ciastkarskim i cukierniczym. Każda gałąź przemysłu kieruje się swoimi wymaganiami, tak więc mąka również będzie musiała spełniać odpowiednie kryteria.
Ważnym kryterium jest zawartość popiołu. Co to oznacza? Im wyższa zawartość popiołu, tym większa zawartość w mące części zewnętrznych ziarna, czyli bielma oraz okrywy, w których znajdują się przede wszystkim składniki mineralne. Łatwo o tym pamiętać zerkając na opakowania mąk oferowanych w sklepie, ponieważ właśnie zawartość popiołu jest ukryta pod informacją "typ mąki". Przykładowo, typ 450 oznacza 45% zawartości popiołu (w suchej masie).
W takim razie, dlaczego upieramy się przy wyborze, np. mąki tortowej jasnej do wypieków? Przecież
mąka jasna zawiera mniej białka i tłuszczy, witamin itd (czyli mniej popiołu). Nie każda mąka może być przeznaczona do szerokiej gamy oferowanych na rynku produktów mącznych. Jedna nada się do produkcji krakersów, inna lepiej będzie się sprawdzać przy wypieku spodów biszkoptowych do tortów. Wszystkie cechy mąki oraz jej zastosowanie zależą od składu chemicznego. Białka odpowiedzialne są za sprężystość i właściwości reologiczne. Lipidy ograniczać będą trwałość mąki, gdyż utlenianie się związków tłuszczowych wpłynie na ciemnienie mąki. Sacharydy wpływają na objętość bochenka chleba, kolor skórki czy porowatą strukturę miękiszu. Obecność enzymów amylolitycznych (rozkładających skrobię) kształtuje zdolności fermentacyjne mąki, dzięki którym możliwe jest prawidłowe spulchnienie wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Za to zbyt duża aktywność enzymów proteolitycznych (rozkładających białka) stanowić będzie problem, gdyż zbyt nadmierny rozkład białek doprowadzi do osłabienia struktury ciasta.
Dlatego już od momentu przechowywania, sposobu i warunków podczas przemiału, składu chemicznego, czasu dojrzewania mąka nabiera swoich niepowtarzalnych właściwości, które są wykorzystywane do wypieku chleba, ciast, ciasteczek czy do produkcji makaronu.
Każda kucharka znajdzie na pewno odpowiednią mąkę do swojego najnowszego eksperymentu kulinarnego. Z czasem eksperyment przerodzi się sztukę :-)
Komentarze
Prześlij komentarz