Przejdź do głównej zawartości

O herbacie

Herbata jest najpopularniejszym naparem bezalkoholowym. Jej krzewy do prawidłowego wzrostu potrzebują klimatu ciepłego i wilgotnego. Warunki klimatyczne są szczególnie ważne, ponieważ przyczyniają się do niepowtarzalnego smaku herbaty. Zbieracze herbaty potrafią rozpoznać moment, w którym listki powinny być zbierane, aby otrzymać herbatę wysokiej jakości.

Produkcja herbaty zazwyczaj opiera się na etapie podsuszania, który warunkuje prawidłowe
skręcanie liści, uzyskiwane za pomocą maszyny do skręcania. Dzięki temu następuje rozerwanie ścian komórkowych. Oczywiście, w zależności od jakości herbaty, stosowane są różne metody skręcania: od najbardziej delikatnej stosowanej przy herbatach wysokiej jakości, po metody odpowiednie dla herbat ekspresowych. Następnym etapem jest fermentacja liści- decyduje o kolorze liści herbaty, kolorze naparu oraz niepowtarzalnym smaku i jego mocy. Fermentacja trwa najkrócej, zaledwie około 30 minut w temperaturze 26 stopni Celsjusza. W końcowym etapie liście są suszone, do 3% wilgotności, sortowane i  pakowane.

Klasyfikacja herbaty jest bardzo prosta- dotyczy końcowego etapu jej produkcji, czyli sortowania. Sortowanie klasyfikuje ją na podstawie wielkości liści na cztery główne grupy:
- liście całe,
- liście łamane, 
- miał,
- pył.
Wśród każdej kategorii herbat możemy wyróżnić herbaty o najwyższej jakości, na przykład:
- najwyższej jakości herbata o liściach całych to  FTGFOP1 (Finest Tippy Golden Flovery Orange Peoke First Grade Leaves): herbata o wysokiej jakości pochodząca z pierwszych liści pędu i końcowego pączka. 
- najwyższej jakości herbata o liściach łamanych to P/FP (Peoke/Flowery Peoke): zawiera grube, mięsiste i połamane liście, Herbata pochodzi głównie z Cejlonu.
- najwyższej jakości herbata pochodząca z miału to BOPF (Broken Orange Peoke Fannings): herbata czarna, jednorodnej wielkości, bez dodatku pączków.
- najwyższej jakości herbata pochodząca z pyłu to D1 (Dust 1).

Świat herbat jest bardzo różnorodny. Istnieje wiele gatunków, dlatego każdy może odszukać swój ulubiony smak :-)


Herbata biała ma niski poziom taniny oraz kofeiny. Kolor zawdzięcza delikatnemu suszeniu. Do jej produkcji zrywa się jedynie pączek i dwa szczytowe liście,

Herbata Darjeeling jest najdroższą odmianą na świecie. Ma łagodny aromat.
Herbata English breakfast jest to mieszanka herbat opierająca się przede wszystkim na herbatach Assam i Ceylon.
Herbata Genmaicha- swój lekko słony, ziarnisty smak z lekką nutą słodyczy zawdzięcza prażonemu, brązowemu ryżowi oraz kukurydzy.
Herbata Jaśminowa zawdzięcza swój niepowtarzalny aromat dzięki dodaniu kwiatów jaśminu.
Herbata Pu Erh ma silny aromat i mocny smak. 
Herbata Snow Buds jest to herbata o miodowej barwie i łagodnym, delikatnym smaku.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Karmel E150

Krówki, karmelki, cukierki mleczne, cista, kremy, a także napoje alkoholowe, bezalkoholowe, pieczywo czy musztarda - do wszystkich tych produktów dodaje się karmel. Jak on powstaje i jak to się dzieje, że karmel można dodać do produktów słonych, jak i słodkich? Karmel jest produktem (mieszaniną związków) rozkładu cukru (węglowodanów) w wysokiej temperaturze (od 180 do 210 stopni Celsjusza) bez udziału enzymów. Podczas przemian cukru, oprócz związków barwiących, powstają związki odpowiedzialne za charakterystyczny zapach, np. palonej kawy, piwa czy orzeszków ziemnych oraz świeżej skórki pieczywa.  Tempo przemian karmelizacji zależy od rodzaju cukru- najłatwiej poddaje się reakcjom karmelizacji fruktoza, cukier prosty znajdujący się w owocach, miodzie, syropie fruktozowym.  Na skalę przemysłową karmel otrzymuje się w kontrolowanych warunkach temperatury i ciśnienia przy wykorzystaniu soli amonowych bądź siarczyn (w środowisku zasadowym bądź kwaśnym). Rezultatem jest o...

Kakao podstawą cukiernictwa

I jak tu nie kochać czekolady? :) Kakao jest podstawą do jej produkcji, ale również do mas czkoladopodobnych, polew kakaowych, cukierków, pralin, itp. Jest szeroko wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Skąd pochodzi kakao i jakie są etapy jego produkcji? Drzewo kakaowca wymaga szczególnych warunków klimatycznych- dlatego możemy je spotkać w tropikach, gdzie temperatura sięga aż do 30-32 st.Celsjusza, występuje odpowiednia wilgotność powietrza, nasłonecznienie oraz zacienienie wśród innych koron drzew. Takie warunki dla wzrostu drzewa kakaowca występują jedynie w centralnej Ameryce, Afryce, a także Azji. Wśród największych producentów kakao możemy wymienić takie państwa, jak: Wybrzeże Kości Słoniowej, Dominikana, Peru, Meksyk, Ekwador, Brazylia, Kamerun, Ghana i in. Produkcja kakao rozpoczyna się od ręcznych zbiorów owoców. Owoce usypane w kopce i przykryte, fermentują zazwyczaj 4-5 dni, po czym wydobywa się z nich ziarna. Ziarna te są czyszczone oraz sortowane, aby wyeli...

Paprykowe szaleństwo

Papryka znana jest na całym świecie i chętnie wykorzystywana w kuchni. Wzbogaca ona potrawy nie tylko w niepowtarzalny smak, ale i kolor- od czerwonego, zielnego, fioletowego, żółtego. Niedawno na targach Fruit Logistica  odmiana "Enjoya" otrzymała trzecie miejsce w kategorii Innowacje. Co jest w niej takiego szczególnego? Przede wszystkim jest to nowa słodka odmiana dwukolorowa, większa od popularnej słodkiej odmiany "Bella", a także charakteryzuje się wyższą zawartością witaminy C w porównaniu do pomarańczy. Czym jeszcze różnią się między sobą papryki? Oprócz kształtu, obecności barwników, grubości skórki, różnią się smakiem, a także warunkami uprawy. W zależności od stopnia ostrości papryki, wymaga ona zróżnicowanej temperatury- zaliczane do bardzo ostrych potrzebują do kiełkowania nawet 32 stopni Celsjusza.  Już w XIX wieku naukowcy interesowali się zagadnieniem stopnia ostrości i próbowali uporządkować papryki od najbardziej łagodnych, słodkich papryk...