Każdy wybiera owoce i warzywa kierując się ich wyglądem, przede wszystkim połyskiem skórki, jędrnością, brakiem uszkodzeń mechanicznych czy także porażeniem spowodowanym przez mikroflorę patogenną. Aby zachować surowiec w dobrej kondycji przez cały okres dystrybucji, magazynowania, a także pewnych zabiegów wstępnych, którym jest on poddawany (np. mycie, sortowanie, czyszczenie), szczególnie ważne jest zachowanie warstwy ochronnej, czyli warstwy woskowej. Grubość takiej warstwy wynosi zazwyczaj od kilku mikrometrów do kilku milimetrów i jest naturalnie produkowana przez owoce i warzywa jako skutek przemian biochemicznych. Wosk ten składa się przede wszystkim z węglowodorów, estrów i wolnych alkoholi. Taki mechanizm wydzielania wosków przez roślinę zabezpiecza przed nadmiernymi ubytkami masy owocu czy warzywa, chroni przed niekorzystnymi warunkami środowiska zewnętrznego, a także reguluje wymianę gazową z otoczeniem. Surowiec dłużej zachowuje świeżość oraz atrakcyjny wygląd. Jednak wcześniej wspomniane zabiegi mechaniczne, jak czyszczenie, sortowanie czy krojenie pozbawiają surowiec jego naturalnej bariery ochronnej.
Aby zapobiec temu w przemyśle spożywczym stosuje się zabieg woskowania (ang. waxing), którego celem jest powleczenie surowca w pełni bezpieczną warstwą ochronną, której skład jest zbliżony do naturalnie wydzielanych wosków przez roślinę. Woskowanie może odbywać się poprzez zanurzenie, natryskiwanie czy powlekanie. Dzięki temu, warzywa i owoce są odporniejsze na działanie mikroflory, nie miękną, zachowują swoją barwę, nie pochłaniają innych zapachów, a także zostaje wydłużona ich trwałość, dzięki opóźnieniu dojrzewania oraz przejrzewania. Co daje zabieg woskowania?
Powleczone warstwą ochronną jabłka, nie brunatnieją, tak samo jak bakłażan.Woskowanie pomidora, a zwłaszcza miejsca oderwania jego od gałązki, wpływa na tempo wymiany gazowej. Zbyt duża koncentracja wosku może powodować przesunięcie przemian biochemicznych w kierunku beztlenowej fermentacji. Wiśnie, owoce o bardzo delikatnej tkance, dzięki zanurzeniu w odpowiednio dobranej mieszaninie, utrzymują odpowiedni kolor, zachowują witaminę C, jędrność, a także zwiększają trwałość o około 20% w temperaturze 26 stopni Celsjusza.
Istotnym problemem jest utrata masy przez cebulę, a także czosnek. Dzięki woskowaniu przedłużona zostaje ich dystrybucja, a straty masy ograniczone. Świeże pieczarki również mogą podlegać procesowi powlekania roztworem zapobiegającym stratom wilgoci. Stosowany środek jest łatwo usuwalny poprzez mycie pieczarek pod bieżącą wodą. Woskowanie gruszek powoduje przedłużenie procesu dojrzewania i zabezpiecza skórkę przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Trzeba zaznaczyć, iż wszystkie substancje stosowane do otrzymania powłoki ochronnej są dopuszczone w przemyśle spożywczym. Istnieją takie związki, jak wosk pszczeli, stosowane ze względu na szczególne właściwości bakteriobójcze. Również wykorzystywane są inne woski, jak carnauba (E 903) otrzymywana z liści Copernicia cerefeira.
Komentarze
Prześlij komentarz